Aranżacja wnętrz – jak wykorzystać instalacje do wystroju pomieszczeń?

aranżacja wnętrz

Współczesna aranżacja wnętrz może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Myśląc o projektowaniu pomieszczeń zazwyczaj pierwsze na myśl przychodzą aspekty takie, jak estetyka, styl, czy dekoracje. W myśl dominującego w ostatnich latach stylu nowoczesnego pomieszczenia powinny odznaczać się zarówno prostotą, jak i praktycznością. Jednak połączenie tych dwóch cech bywa czasami trudnym zadaniem.

Czym charakteryzuje się nowoczesna aranżacja wnętrz?

Współczesne zasady projektowania pomieszczeń skupiają się przede wszystkim na funkcjonalności wszystkich starannie dobranych elementów. Choć style są różne, obecnie najczęściej wybiera się styl nowoczesny. Trend ten zawdzięcza popularność swojej uniwersalności oraz charakterystycznym cechom, wśród których znajduje się między innymi::

  • Prostota – wykorzystanie prostych linii i surowych form, które sprzyja funkcjonalności.
  • Naturalne materiały – metal, drewno, kamień, czy skóra są najczęściej zestawiane ze stonowanymi kolorami.
  • Otwarte przestrzenie – aby zyskać więcej miejsca, ilość mebli i dekoracji jest ograniczana. Często rezygnuje się także ze ścian działowych, łącząc kilka pomieszczeń w jedno – jadalnię z salonem i kuchnią, łazienkę z sypialnią.
  • Naturalne światło – dużych okien nie zasłania się firanami, aby rozjaśnić wnętrze.
  • Funkcjonalne meble – w celu zaoszczędzenia przestrzeni wykorzystuje się meble, które spełniają dwie lub więcej funkcji. Przykładem takiego elementu wyposażenia jest rozkładany tapczan z funkcją spania.

Wykorzystanie elementów instalacyjnych w dekoracji przestrzeni

Zazwyczaj elementy instalacji nie są pożądanym widokiem w pomieszczeniu. Rynek oferuje jednak wiele projektów, które można wykorzystać w aranżacji wnętrz.

Przykładowym rozwiązaniem mogą być grzejniki dekoracyjne. Stylowy kaloryfer w interesującym kształcie i kolorze będzie ciekawym akcentem podkreślającym oryginalność wnętrza. Taka nietypowa ozdoba świetnie sprawdzi się w salonie lub w łazience.

Podobnym pomysłem jest wkomponowanie zwykłego ogrzewacza jako części wyposażenia o podwójnej funkcjonalności. Można na przykład obudować go tak, aby spełniał również rolę ławki. Wysoki, pionowy grzejnik można wykorzystać jako ściankę działową. Na rynku dostępne są także projekty kaloryferów będących jednocześnie wieszakami, suszarkami, czy też barierkami schodowymi.

Styl nowoczesny charakteryzuje się minimalizmem, ale nie oznacza to, że musi być nudny. Prostotę warto wzbogacić o drobne detale architektoniczne, które nadadzą wyrazu całemu pomieszczeniu. Opcji jest wiele – w łazience mogą to być elementy armatury. Najlepiej wybrać jedną dominującą cechę charakterystyczną, przykładowo:

  • geometryczne kształty wykończenia instalacji,
  • wyróżniający się kolor baterii i innych części metalowych wystroju łazienki,
  • połączenie dwóch materiałów – kamienia i drewna, ceramiki w wybranym kolorze z chromowanym metalem.

Pomysł na nowoczesne wnętrze

Odważną, ale i bardzo stylową propozycją jest pozostawienie pewnych elementów instalacji na widoku. Coraz bardziej popularne jest wykorzystywanie rur wystających ze ścian jako dekoracji. Decydując się na dodanie takiej ozdoby do wystroju, można wybrać jedną z dwóch opcji:

  • Rury jako mocny, główny akcent pomieszczenia. Nada to całości surowego, przemysłowego charakteru. W zależności od innych elementów wyposażenia, rury można pozostawić w oryginalnym wyglądzie lub pomalować je na mocny, wyrazisty kolor.
  • Rury w roli subtelnego motywu. W takim przypadku warto je pomalować w odcieniu zbliżonym do kolorystyki wnętrza. Będą nadal widoczne, ale jedynie podkreślą wnętrze zamiast skupiania na sobie całej uwagi.

Taka aranżacja wnętrza to dobry pomysł, kiedy nie ma możliwości zamaskowania wystających elementów. Jest to także rozwiązanie o wiele tańsze, malowanie kosztuje dużo mniej niż kartonowe czy regipsowe osłony. Jedyne, o czym należy pamiętać przy takim wystroju to odpowiednie połączenie faktur, aby do siebie pasowały.

Nowoczesny styl inspiruje nowymi pomysłami. Elementy, które w przeszłości były ukrywane, dzisiaj mają szansę stać się zachwycającymi dekoracjami. Łączyć można praktycznie wszystko. Dobrze wykorzystane elementy instalacji świetnie podkreślą każdy wystrój, a także nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.