Hydroizolacja tarasu – w jaki sposób poprawnie ją wykonać?

hydroizolacja tarasu

Balkony i tarasy to elementy posesji, które są szczególnie narażone na czynniki zewnętrzne. Aby długo służyły zarówno estetyką, jak i bezpieczeństwem, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Długi kontakt z wilgocią mógłby naruszyć całą konstrukcję, wnikając w głąb materiałów, z których ją wykonano. Dlatego nawierzchnię należy wyposażyć w barierę odporną na działanie wody. Właśnie z tego względu wykonywana jest hydroizolacja tarasu.

Jakie znaczenie ma hydroizolacja?

Samo położenie płytek na balkonie lub tarasie nie jest wystarczające, aby chronić go przed wilgocią. Stojąca na tym obszarze woda to spory problem. Może  ona wchodzić między płytki, powodując ich odklejanie. Jeśli przeniknie głębiej, płyta betonowa znajdująca się pod spodem zacznie pękać pod wpływem mrozów. Co więcej, miejsca, w których gromadzi się woda, narażone są na działanie szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Istnieją dwa sposoby na hydroizolację balkonu lub tarasu. Pierwszym z nich jest położenie wodoodpornego pokrycia pod posadzką. Może to być jednak problematyczne, ponieważ w takim przypadku należy usunąć posadzkę, położyć pokrycie i na nowo ułożyć płytki. Taki sposób nie gwarantuje też skuteczności. Z biegiem lat temperatury mogą spowodować nowe pęknięcia i hydroizolacja będzie musiała zostać wykonana ponownie.

O wiele łatwiejszym rozwiązaniem jest nałożenie wodoodpornej warstwy ochronnej na powierzchnię tarasu. Jeżeli zostanie to wykonane prawidłowo, powłoka będzie chroniła posadzkę przez długie lata.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru materiałów?

Rynek oferuje spory wybór materiałów hydroizolacyjnych. Należy dobierać je zgodnie z rodzajem powierzchni, która ma być zabezpieczona. Ważna jest również konstrukcja, na której powierzchnia się znajduje – czy jest to balkon, czy taras. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy pod tarasem jest jeszcze jakieś pomieszczenie. Wtedy jego zabezpieczenie jest jeszcze bardziej istotne, ponieważ woda może przeniknąć aż do sufitu pokoju.

Najpopularniejsze materiały do zabezpieczania powierzchni to:

  • Izolacja jednoskładnikowa – przykładem takiego zabezpieczenia jest folia w płynie. Jest ona łatwa w użyciu, a do nakładania wystarczy użyć pędzla lub wałka. Produkt tego typu sprawdzi się do betonu, powierzchni z gipsem, tynku cementowym i cegłach. Czas schnięcia to od 4 do 8 godzin.
  • Izolacja dwuskładnikowa elastyczna – nadaje się zarówno na nowe, jak i na stare płytki. Jest bardzo elastyczna, umożliwia parowanie wody i wypełnia drobne zarysowania. Schnie bardzo szybko, nawet w 4 godziny. Jest uniwersalna, można ją położyć na wszystkich powierzchniach.
  • Izolacja dwuskładnikowa sztywna – składa się z minerałów i tworzyw sztucznych. Przepuszcza parę wodną i można ją stosować na mokre, betonowe powierzchnie. Czas oczekiwania przed położeniem kolejnej warstwy wynosi 6-8 godzin.

Prawidłowe uszczelnienie tarasupoprawnie wykonana hydroizolacja

Przed przystąpieniem do hydroizolacji tarasu lub balkonu, należy zwrócić uwagę na pewne  zasady. Jeżeli się do nich zastosujesz, powierzchnia będzie zabezpieczona trwale, a posadzka posłuży na długie lata:

  • Impregnowana powierzchnia powinna być oczyszczona ze wszystkich starych powłok i dobrze wysuszona.
  • Preparat należy nakładać w ilości co najmniej dwóch warstw. Ważne, żeby izolacja ściśle przylegała do podłoża, dlatego przed nałożeniem kolejnej powłoki należy odczekać, aż pierwsza wyschnie.
  • Aby zabezpieczenie było trwałe, trzeba je nałożyć równomiernie we wszystkich miejscach. Nie należy pomijać miejsc trudno dostępnych, ponieważ osłabi to działanie izolacji.
  • Prace warto zaplanować w pogodny dzień, aby warstwa ochronna miała czas na wyschnięcie i dokładne przylgnięcie do powierzchni. Świeżo położony produkt powinno się chronić przed deszczem i silnym promieniowaniem UV.
  • Im większa jest zabezpieczania powierzchnia, tym bardziej elastyczny preparat należy zastosować. Dzięki temu jest on odporny na pękanie. Elastyczne preparaty są również w stanie zamaskować drobne zarysowania.

W wyborze materiałów warto kierować się nie tylko ceną, ale i jakością. Prawidłowo dobrany i odpowiednio nałożony preparat to pewność, że taras będzie miał ochronę.

Zabezpieczenie balkonu lub tarasu to bardzo ważna kwestia. Dzięki tej czynności masz pewność, że wilgoć nie zaszkodzi posadzce i jej nie zniszczy, co wpłynie na spore oszczędności. Kwestia wytrzymałościowa może przełożyć się także na estetykę tarasu. Dzięki temu każda chwila w tym miejscu będzie przyjemnością.