Podkład pod panele – jak wybrać najlepszy?

podkład pod panele

Przy wyborze paneli podłogowych niezbędny jest odpowiedni podkład. Wiele osób rezygnuje z tego elementu sądząc, że posadzkę wystarczy wyłożyć folią izolacyjną. Jest to błąd, ponieważ podkład nie tylko posiada szereg właściwości, ale także chroni panele przed uszkodzeniami. Warto także mieć na uwadze, że producenci paneli zazwyczaj wymagają użycia podkładu, stawiając go jako warunek gwarancji trwałości podłoża.

Rodzaje podkładów pod panele

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podkładów. Każdy podkład pod panele różni się od siebie właściwościami, ceną i przeznaczeniem. Wśród najczęściej wybieranych typów wymienia się:

 • Korkowy – naturalny, ekologiczny podkład. Jego zalety to wytrzymałość na obciążenia, odporność na wilgoć, pleśń i grzyby, dobra izolacja akustyczna i cieplna.  Grubość to zwykle 2 mm, choć istnieją też grubsze – do 10 mm. Ten rodzaj podkładu jest podatny na uszkodzenia.
 • Gumokorek – wzmocniona wersja podkładu korkowego. Dobrze izoluje ciepło i tłumi dźwięki, a ponadto jest wytrzymały. Wadą jest natomiast jego wyższa cena.
 • Tektura karbowana, papier falisty – ekologiczny i tani materiał, który dobrze przewodzi ciepło. Słabo tłumi dźwięki i wymaga równego podłoża.
 • Płyta ekologiczna – produkowana z rozdrobnionego i sprasowanego drewna. Charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną i akustyczną (choć nie tak dobrą jak w przypadku korka). Nie jest odporna na wilgoć i wymaga zastosowania warstwy paroizolacyjnej. Jej grubość to 5-7 mm.
 • Piankowy – popularny ze względu na swoją cenę podkład. Jest on odporny na wilgoć, jednak mało wytrzymały i słabo przewodzi ciepło. Nie nadaje się pod panele drewniane. Dostępny jest w grubości 2-3 mm.
 • Polietylenowy – podkład grubości 3-8mm, odporny na wilgoć, dobrze tłumi hałasy, zapewnia dobrą izolację termiczną. Można dzięki niemu  zniwelować drobne nierówności.
 • Polistyrenowy (XPS) – podkład ten długo zachowuje ciepło, izoluje od dźwięków i chroni podłogę przed wilgocią. Jest on bardzo wytrzymały. Jego grubość to 3-7 mm.
 • Kwarcowy – jest najdroższy z dostępnych na rynku podkładów, ale i jeden z najlepszych. Cechuje się dużą wytrzymałością na obciążenia, nadaje się do ogrzewania podłogowego. Dobrze izoluje od dźwięków.

Podkład pod panele – zastosowanie

Głównym celem stosowania podkładu jest ochrona paneli przed uszkodzeniami. Jednak ze względu na mnogość właściwości, element ten może również spełniać dodatkowe funkcje.

 • Do podłóg, w których zastosowano ogrzewanie, należy wybrać produkt specjalnie do tego przeznaczony. Musi go cechować odpowiednie przewodnictwo termiczne, aby ciepło było dobrze przekazywane do podłogi. W tym celu stosowane są podkłady polistyrenowe, papierowe i kwarcowe.
 • Odpowiednio dopasowany podkład może naprawić drobne mankamenty posadzki. Materiałem tym można wyrównać niewielkie krzywizny podłogi. Do tego zadania należy wykorzystać podkład o odpowiedniej grubości, przykładowo polietylenowy.
 • Jeżeli na podłodze będą stały ciężkie meble, pod panelami należy położyć materiał odporny na obciążenia. Znakomicie sprawdzi się do tego korek, gumokorek i kwarc.
 • Podkład może posłużyć jako warstwa izolacyjna. Zabezpiecza podłogę od zimna płynącego z nieogrzewanego pomieszczenia piętro niżej. W takim przypadku warto wybrać polistyren. Jeżeli ważne jest wyciszenie pokoju, nadaje się do tego przykładowo podkład korkowy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru produktu?

Przy wyborze podkładu należy pamiętać, że konieczne jest dopasowanie go do posadzki, a nie do paneli. Trzeba się też zastanowić, do czego ten element ma służyć – czy tylko do zabezpieczenia podłogi, czy również do izolacji pomieszczenia. Ważny może  okazać się też materiał, z którego wykonano produkt. Najpopularniejsze podkłady naturalne to te wykonane z korka i ekopłyty. Z tworzyw sztucznych, głównie ze względu na swoją cenę, najczęściej wybierane są podkłady piankowe.

Produkt, który zapewnia dobrą izolację i wygłuszenie to podkład kwarcowy, jednak odznacza się on wysoką ceną.

Decydując się na położenie paneli, nie możesz zrezygnować z podkładu. Jest to niezwykle istotny element podłogi, który zapewni trwałość paneli na długie lata. Trzeba jednak zastanowić się nad właściwościami, jakich oczekujesz od tego produktu i wybrać jego odpowiedni rodzaj. Zapewni to satysfakcję z nowo położonej podłogi.